мова сайту U А site version ENG

Парафії

На початку пару слів зі сфери словництва, яке вживаю у відношенні до францисканства. А докладніше, про слово "монастир". Прийнято в українській мові (і російській теж) називати місце проживання францисканців власне цим словом. Так само як братів найчастіше називають монахами. Отож я не погоджуюсь з цими назвами. І якщо десь на сайті з"являться ці терміни - mea culpa, машинально міг написати чи залишити. Франциск завжди навмисне уникає термінів "монастир, абатство" чи так само "монах", коли говорить про свою спільноту. Він вживає слово "luogo" - місце або "casa" - дім. Ще одну назву вживає для спеціального місця "eremo" - пустельня, вживаючи традиційної назви. Засновник називав таким чином міце проживання для того, щоб підкреслити убогість і непостійність такого житла. Монастир чи абатство означали в той час стабільність та незалежність. З часом житло францисканців почали називати новим ім"ям "conventus" - конвент (дослівне значення "зібрання"). Вважаю, що власне цю назву треба вживати у відношенні до францисканців. А про назву братів виразно пишеться в Незатвердженому Уставі, в 6 розділі: "І ніхто нехай не буде називатись пріором, але всі нехай будуть названі просто менші брати" (Францисканські Джерела 23). І в решті своїх творів Франциск говорить про і до своїх товаришів, завжди вживаючи звернення "брат". Тому і в цьому випадку вважаю правильним вживати слова, які від початку відрізняли францисканців від інших релігійних рухів.

Баранівка

Конвент та костьол св. Станіслава

Баранівка славиться фарфором від XVIII ст. На її території проживає близько 250 католиків. На початку 90-их років вірні зустрічалися на богослужіннях, які правилися в каплиці біля цвинтаря. Пізніше, завдяки о.Владиславу Широкорадюку, на цьому ж місці возвеличився чудовий костьол, котрий був освячений 29 жовтня 1994 року житомирським ординарієм, єпископом Яном Пурвінським. Будинок новіціату почав будуватися також завдяки отцю Владиславу, а керував тією будівлею о.Франциск Ботвіна. 16 червня 1997 року Генерельний Дефінітор о.Емануїл Гошко освятив новіціацький дім.

24 липня 1997 року отець провінціал Чеслав Гнєцкі видав декрет про затвердження конвенту в смт. Баранівка. 5 вересня цього ж року Генеральний Міністр отець Джакомо Біні своїм декретом затвердив новіціат Провінції. Брати францисканці обслуговують вірних у селах Полянки і Цеберка. До баранівського конвенту належить декілька гектарів саду.


Городківка

Конвент та костьол Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

Село Городківка було засновано напикінці XVI століття. Князь Станіслав Любомирський (+ 1793р.), воєвода київський, заснував 1747 року костьол Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Костьол було реставровано завдяки фонду селянина Бєльського 1785 року. Костьол протягом століть декілька разів було пошкоджено. Грунтовна реставрація була здійснена завдяки о.Мартиніану Дажицькому, котрий працює в Городківці від 1957 року.

Наприкінці XIX ст. парафія налічувала близько 2 тис. вірних. Нині їх залишилося лише декілька сотень. Конвент в Городківці затверджено 6 квітня 1993 року. На протязі останніх років конвент значно розбудувався.

В колишній плебанії, котру віддало правління колгоспу, до 1999 року містився Постулат Кустодії. Обов’язки вихователя постулату виконував, від початку заснування, отець Тадеуш Лучак. Згодом постулат було перенесено в Шепетівку. В 2004 році постулат знову повернувся до Городківки, а отець Руфін Разовський являється вихователем кандидатів.

Отці та брати, крім праці в Городківці, обслуговують невеличкі католицькі спільноти в навколишніх селах та містечках: в Мар’янівці, Добранці, Дзигівці та Ямполі.


Шепетівка

Конвент та костьол св. Петра і Павла

Місто Шепетівка налічує близько 60 тис. мешканців. Католиків – близько 900. До 1990 року обслуговували вірних отці Капуцини, пізніше отець Владислав Широкорадюк з Полонного. Свята Меса відправлялася у приватному будинку, або під голим небом. 1989 року отець Владислав побудував тут досить великий костьол, а в 1991 р. поселився при костьолі о.Франциск Ботвіна, котрий від 1992 року розпочав будівництво францисканського конвенту. Нині конвент – це реколекційний дім всієї Провінції. Тут відбуваються реколекції – дні духовного відродження – та інші зібрання. Від жовтня 1999 до 2004 року тут розміщувався перенесений з Городківки постулат.

- 1 -

  • На фото ­ храм св.Йоана з Дуклі в Житомирі, котрий був заново відбудований францисканцями, при підтримці парафіян.
  • Більш детальніше про священика-францисканця, котрий відродив Орден в Україні в 40-ві роки, читайте в розділі «Перші кроки».
  • Історія Ордену в Україні, а також актуальна ситуація в Провінції, описані в розділі «Повернення францисканців».
  • В розділі «семінарія» знаходиться список документів, необхідних для подачі заяви про вступ в Орден.
Конвент та костьол св. Станіслава

Конвент та костьол св. Станіслава, Баранівка

Конвент та костьол Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

Конвент та костьол Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, Городківка

Конвент та костьол св. Петра і Павла

Конвент та костьол св. Петра і Павла, м.Шепетівка


Система Orphus

· На початок · Повернення (90-ті роки) · Перші кроки (40-ві роки) · Парафії · Семінарія ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

хочеш взнати більше про францисканців? -
напиши францисканцям