мова сайту U А site version ENG

Кустодія в 90-ті роки

Утворення Кустодії


Від 1975 року, це ті часи, коли в Радянському Союзі не було ще навіть і мови про гласність та перебудову, о. Мартиніан почав підпільно приймати кандидатів до Ордену. Зобов’язував їх заприсягатися дотримуватись цілковитої таємниці. Про вступ до Ордену не мали права знати навіть батьки. Приймав на підставі дозволів, які отримував від провінціалів материнської польської Провінції. Після першого періоду підготовки висилав кандидатів на навчання до семінарії, яка знаходилася у м. Ризі. В ній навчали семінаристів до праці з католиками всього СРСР. Завдяки о.Мартиніану на момент розпаду Радянського Союзу існувала п’ятнадцятиособова група отців та семінаристів–францисканців.

Завдяки мозольній праці отця Мартиніана Дажицького та зичливому ставленню провінціалів Провінції Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Польщі, братів прибувало все більше і більше. Після розпаду Радянського Союзу настав час утворення власної Кустодії Ордену Менших Братів. Особливу заслугу має в цьому провінціал о. Анджей Пабін (1987 – 1993 рр.). Завдяки його намаганням Генеральною Курією Ордену було затверджено Кустодію св. Архангела Михаїла в Україні, яка підпорядковується Провінції Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Польщі. Декрет про затвердження підписав Генеральний Міністр Ордену Менших Братів о. Германн Шалюк 23 березня 1993 року. Затвердження нової Кустодії було урочисто проголошено 1 червня 1993 року. Одночасно було оголошено першого Кустоша Кустодії – о. Максиміліана Дубравського. У цьому чині його затвердив Генеральний Візитатор, голова Провінціальної Капітули о. Ян Капістран Мартцаль з Провінції св. Ядвіги, що знаходиться в Польщі. Перший Капітул Кустодії відбувся у червні 1993 року в м. Шаргороді. Її провів о.Я.К.Мартцаль, котрий також оголосив і заприсягнув перших радних Кустодії, призначених керівництвом Провінції в Польщі. Ними були: о. Владислав Широкорадюк, о. Альберт Туровський, о. Йоан Дуклян Павлюк і о. Елізеуш Гринько. Останньому було доручено також і обов’язки секретаря Кустодії.

Провінція св. Архангела Михаїла, після багатьох намагань, 1 лютого 1996 року отримала з боку державної влади України юридичну можливість існувати як Провінція Ордену.


Формування та навчання.
– Семінаристи з Провінції від 1990 року навчаються у Вищій Духовній Семінарії в Провінції Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії в Кальварії Зебжидовській (Польща). Новіції з Провінції від 1990 до 1997 рр. проходили річний новіціят в Лежайську, разом з новіціями з Польщі. Кандидати до Ордену з України від жовтня 1993 року готуються до новіціяту в постулаті, який розташовувався в Городківці, а з жовтня 1999 року - в м.Шепетівці. Генеральний Міністр Ордену Братів Менших о.Джакомо Біні 5 вересня 1997 року своїм декретом відкрив новіціят для Провінції в смт. Баранівка, Хмельницької обл.


Номінації та відзнаки.
– На початку існування Кустодії важливою подією для францисканської спільноти була консекрація о. Владислава Станіслава Широкорадюка на єпископа Києво – Житомирської Єпархії. Здійснив її Папа Йоан Павло ІІ у Ватикані в Базиліці св. Петра і Павла 6 січня 1995 року.

Не менш важливою подією була консекрація на єпископа першого Кустоша української спільноти Менших Братів отця Максиміліана Леоніда Дубравського, котра відбулася 27 червня 1998 року в Кам’янець-Подільському кафедральному костьолі. На даний час отець єпископ працює в Кам’янець-Подільській Єпархії.


Система Orphus
  • На фото­ храм св.Йоана з Дуклі в Житомирі, котрий був заново відбудований францисканцями, при підтримці парафіян і добродіїв.
  • Більш детальніше про священика-францисканця, котрий відродив Орден в Україні в 40-ві роки, читайте в розділі «Перші кроки».
  • Всі фотографії житомирського храму до і після реставрації, шукайте в розділі «Різне > Ілюстрації».
  • В розділі «Cемінарія» знаходиться список документів, необхідних для подачі заяви про вступ в Орден.
Повернення храму
Повернення храму

Повернення храму вдалося добитись в 1991 році при допомозі акцій протесту, привернувших увагу влади.

Реконструкція храму

Незабаром після повернення храму віруючим, розпочалась реконструкція. Числені віруючі добровільно помагали відновити храм.

· На початок · Повернення (90-ті роки) · Перші кроки (40-ві роки) · Парафії · Семінарія ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

якщо бажаєш поглибити свої знання про францисканство -
напиши францисканцям