мова сайту U А site version ENG

Кустодія в 90-ті роки

Століття XVI – XX, історія Ордену на Україні.

Утворення Кустодії св. Архангела Михаїла в Україні у 1993 році пов’язане з багатовічною присутністю на цій землі Менших Братів Обсервантів, яких називають у Польщі, від початку заснування, Бернардинами. З 1518 року існувала в Україні львівська Кустодія францисканців, на рівні з краківською, з познаньською та вільнюською. Руська Провінція Ордену Менших Братів була утворена 1628 року, коли єдину до тієї пори обсервантську Провінцію з резиденцією в Кракові поділено на чотири: Великопольську, Малопольську, Руську і Литовську. Руська Провінція під назвою Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, котра припинила свою діяльність 1630 року, була відроджена в 1731 р. і проіснувала до першого поділу Польщі.

В той час, коли Польща була у неволі (1772 – 1918 рр.), внаслідок політичних умов, відбувся і поділ Руської Провінції. З її домів, котрі знаходилися на австрійській землі, виникла Галицька Провінція бл. Йоана з Дуклі, а з домів на руській землі – Провінція Руська. Ця Провінція залишила назву Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Мала вона два монастиря, котрі нині належать до сучасної Провінції – це Збараж та Житомир. У 1816 році Литовська і Руська провінції об’єдналися та утворили одну провінцію Литовсько – Руську, яка існувала де-кілька десятиліть. Остання капітула Литовсько – Руської Провінції відбулася 1842 року у Воложині. 1841 року загарбницька влада утворила так звані доми “штатні”, а інші поступово ліквідовувалися. Особливо велику кількість домів ліквідовано після Січневого Повстання у Польщі 1863 року. Братів з ліквідованих домів переведено до "штатних", яких з часом ставало все менше. Останній брат-францисканець в Україні помер у штатному домі в Ізяславі у 1910 р.

Повернення Братів. Життя та їх діяльність у ХХ ст.

Брати Менші повернулися в Україну після Першої Світової Війни. Це був час, коли Галицька Провінція почала переймати колишні доми Руської Провінції. Галицька Провінція зберегла свою назву Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Від того часу перебування Менших Братів в Україні майже ніколи не переривалось. Після Другої Світової Війни, внаслідок установлення нових кордонів між Польщею та Радянським Союзом, під тиском комуністичної влади та атеїстичної пропаганди, брати змушені були покинути доми на землях, втрачених Польщею. Одиницям вдалося залишитися.

Після виїзду з Самбору отця Яцека Бобера і брата Клета Бонара, в Україні залишився тільки отець Мартиніан Дажицький. Про те, що ситуація зміниться на краще, не було навіть і думки. Навпаки, здавалося, що Францисканці зникнуть звідси назавжди. Те, що Орден в Україні протримався і тепер швидко розвивається – велика заслуга отця Мартиніана Дажицького.


Система Orphus

- 1 -

  • На фото ­ храм св.Йоана з Дуклі в Житомирі, котрий був заново відбудований францисканцями, при підтримці парафіян і добродіїв.
  • Більш детальніше про священика-францисканця, котрий відродив Орден в Україні в 40-ві роки, читайте в розділі «Перші кроки».
  • Всі фотографії храму до і після реставрації, шукайте в розділі «Різне > Ілюстрації»
  • В розділі «Cемінарія» знаходиться список документів, необхідних для подачі заяви про вступ в Орден.
Храм францисканців до революції

Так виглядав храм францисканців до революциії. Фото з архіву монастиря.

Фото до реставрації
Фото до реставрації

В різні періоди приміщення храму використовувалось як склад, архів, в ньому була школа танців. Фото до реставрації.

· На початок · Повернення (90-ті роки) · Перші кроки (40-ві роки) · Парафії · Семінарія ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

бажаєш більше взнати про францисканське життя? -
напиши францисканцям