Мир та добро!
 
Син Божий став нашою дорогою !


<=== Поперед.  Устав Ордену святої Клари 
  (інакше: Другий Устав)

затверджений Папою Урбаном ІV
18 жовтня 1263 p.ХІ
Про піст й утримання

[3339] 21. Всі Сестри та Прислужки (нота: по-іт. le Serviziali - про них говориться в 2 розділі цього ж Уставу: сестри, що складають обіти й дотримуються всіх правил монастиря поза винятком "кляузури" - обов"язку завжди перебувати в стінах монастиря. Тобто, вони могли, з дозволу абатиси, виходити і рішати справи монастиря), поза винятком хворих, нехай дотримуються посту від свята Різдва преславної Діви Марії аж до свята Воскресіння Господнього, окрім неділь та дня Різдва Господнього. Від Воскресіння Господнього, натомість, аж до свята Різдва Блаженної Діви зобов"язані поститись по п"ятницям. Крім цього, нехай утримуються в кожний період від споживання м"яса, поза випадком хвороби. Але абатиса може звільняти слабких, як побачить, що їхня слабкість цього вимагає.

Можуть однак законно вживати яйці, сир та молочні продукти, поза часом від Адвенту аж до Різдва Господнього, та від неділі П"ятидесятниці (нота: остання неділя перед постом, "прощёное восресение") до Пасхи, у всі п"ятниці та у пости, накладені всій Церкві.

Однак абатиса може милосердно звільняти Прислужки від вищезгаданого посту, поза часом Адвенту, у Великий Піст та в п"ятниці. Може звільняти від згаданого посту також молодих, слабких та похилих, як побачить, що цього вимагає їхня слабкість та неміч.

Також здорові сестри не зобов"язані поститись в часі пускання крові, яке не повинно тривати більше трьох днів і не повинно робитись в період Великого Посту, у п"ятниці та в період Адвенту Господнього та постів, накладених Церквою всім. (нота: пускання крові - salasso - один зі способів профілактики та лікування. Вважалось, що кровопускання допомагає зміцнити здоров"я).

Абатиса також нехай вважає, аби не дозволити в загальному, щоби пускання крові відбувалось більш трьох разів в рік, якщо цього не вимагає дійсна необхідність, і передусім, аби воно не було зроблене якоюсь чужою особою, особливо чоловіком, якщо цього можна легко уникнути.
(нота: "утримання" - мається на увазі стримання від м"ясних страв.)

  Устав братів та сестер Ордену Братів Покаяння 
затверджений буллою Supra montem Папи Миколая VІ
18 серпня 1289 p.

V
Про утримання та піст

[3370] Всі нехай утримуються від споживання м"яса в понеділок, середу, п"ятницю і суботу, хіба що якийсь привід немочі чи слабості не радить поступити інакше. Три дні можна дозволити м"ясні страви тим, що ослабли із-за пускання крові, ані не треба відмовлювати тим, хто подорожує. Також нехай буде законно всім споживати їх, коли припадає якась важлива урочистість, в яку, згідно зі стародавнім звичаєм, й інші християни мають звичай споживати м"ясні страви.

В інші дні, в які не припадає піст, можна дозволити їм яйці та сир. Однак, коли знаходяться в помешканнях конвенту, можуть разом з іншими братами законно споживати те, що їі подадуть. І нехай будуть задоволені обідом та вечерею, поза винятком слабких, подорожуючих та хворих.

Здорові нехай вживають стримано їжу та напої, бо каже Євангелія: "Дивіться, аби ваші серця не обтяжились в обжерливості та п"янстві" (Лк 21, 34). Не сідайте за обід чи за вечерю, не відмовивши спочатку молитву Господню, яку треба повторити після кожного споживання їжі разом з Deo gratias; якщо забудеться, то відмовте три рази Отче наш.


[3371]
Нехай дотримуються посту кожної п"ятниці року, якщо не усправедливлені з приводу немочі чи іншої законної причини, поза п"ятницею, в яку святкується Різдво Господнє. Але від свята Всіх Святих до Пасхи поститимуть в середу та п"ятницю. Дотримуватимуться також інші пости, установлені Церквою або назначені публічно з якогось особливо приводу Ординаріями. В піст святого Мартина, аж до дня Різдва Господнього, та від неділі П"ятидесятниці (див. ноту до 3339) до Пасхи нехай стараються поститись кожного дня, поза винятком неділь, якщо не радить інакше неміч чи якась інша необхідність.

Сестри в стані вагітності можуть, якщо бажають, утримуватись від будь-яких тілесних вправ, але не від молитв, аж до дня їхнього очищення.

Ті, хто працює, із-за втомленості, що приносить труд, від свята Воскресіння Господнього до свята блаженного Франциска можуть законно споживати їжу три рази на день, коли працюють. І коли їм випаде працювати у інших, то їм можна в будь-який день законно споживати приготовану їжу, якщо це не п"ятниця чи інший день, в який, в загальному, дотримуються посту, установленого Церквою.
(нота: цей Устав не зобов"язує в даний час, але являється важливим історичним документом для прослідження розвитку Ордену Світських).

  Допомога


"На лепеті новонароджених
та ще ненароджених дітей
Ти утвердив
свою могутність..."

Буду радий Вашим зауваженням, питанням, думкам.

Система Orphus

Відвідайте офіційну сторінку Провінції францисканців в Україні - www.ofm.org.uaCopyright 2007 бр.Патрик Оліх, францисканець :)