Мир та добро!
 
Santa Chiara d'Assisi - prega per noi !


<=== Поперед.

Додаю тексти про піст, пов"язані зі святою Кларою. Чесно признаюсь, коли перекладав, то аж якось не по собі було - яке життя вела ця свята. Для людей нашого віку - дивне і незрозуміле. Але й цим самим незвичайне.


  Устав святої Клари 
  (або: Форма життя Ордену Убогих Сестер)

затверджений Папою Інокентієм ІV
1253 p.Розділ ІІІ
Про богослужіння і про піст
Про таїнства поєднання та причастя


[2768] 8 Сестри нехай постяться в кожен час. 9 Але в Різдво Господнє, в будь-який день би не припало, можуть покріпитись два рази. 10 Молоді, слабкі та сестри, що служать поза монастирем, нехай милосердно звільняються, як буде здаватись краще настоятельці. 11 Але у випадку явної необхідності сестри нехай не будуть зобов"язаними до тілесного посту.
Третій лист до блаженної Агнеси з Праги


[2895] 29 Переходячи зараз до проблеми, яку ти мені представила, думаю, що зможу відповісти тобі так. 30 Ти питаєш мене, які свята преславний наш отець святий Франциск радив святкувати з особливою урочистістю, думаючи, якщо я добре зрозуміла, що в них можна дозволити більшу щедрість у виборі страв. 31 У твоїй обережності напевно знаєш, що поза слабкими та немічними - до яких повчав нас та наказував ставитись тактовно з будь-яким видом їжі, - 32 жодна з нас, здорових та сильних, не повинна споживати як тільки постні страви, як у звичайні дні, так і в святкові, постуючи кожного дня, 33 за винятком неділь та Різдва Господнього, бо в ці дні можемо споживати їжу два рази. 34 А також у четвер, в періоди непостні, кожна може робити як їй сподобається, тобто, котра не бажала би поститись - не зобов"язана до цього.

[2896]
35 Але ми, що в доброму здоров"ї, постуємо всі дні, поза неділями та Різдвом. 36 Ми не зобов"язані, однак, поститись - так навчив нас блаженний Франциск в одному свому листі - підчас всього пасхального періоду та у свята Богородиці й святих Апостолів, хіба що припадають у п"ятницю. 37 Але, як я сказала вижче, ми, здорові та сильні, споживаємо завжди постні страви.

[2897]
38 Так як, однак, ми не маємо тіла з бронзу, ані наша сила з граніту (Йова 6, 12), 39 більш того, ми крихкі та схильні до кожної тілесної слабкості, 40 прошу тебе і благаю тебе в Господі, о найдорожча, стримуватись з мудрою тактовністю в суровості, майже надмірній та неможливій, в якій, як я взнала, ти розпочала,
41 щоб, живучи, твоє життя було славою (Іс 38, 19; Сир 17, 27) Господньою та ти складала Господу духовну жертву (пор.: Рим 12, 1) та щоб твоя жертва була завжди приправлена сіллю розважливості (пор.: Лев 2, 13; Кол 4, 6).
(нота: на запитання про піст взагалі та особливо в святкові дні, Клара відповідає, вказуючи на традицію монастиря Сан Дам"яно. І відразу додає критерій, залишений та вказаний Франциском - розважливість і тактовність: як щодо молодих, слабких й немічних, так і застосовуючи цю норму в святкові дні (неділя, свята Господні, Богородиці та апостолів, четвер та великодний період). Клара говорить про лист Франциска - на жаль, він не зберігся. Свята з реалізмом дивиться на життя в монастирі і тому закінчує нотою про стриманість та зауваженням, щоб більше дбати про духовні жертви, духовний культ Богу).
Легенда святої Клари, діви
Умертвління тіла

[3191]
17. Мабуть, було б краще не стільки говорити, скільки промовчати її чудесне умертвління плоті: тому що вона здійснила такі покути, що в тому, хто їв почує, подив змагається, невірячи, з правдою.
Не було чимось надзвичайним те, що вона покривала своє слабке тіло, більш ніж його зігрівала, простою тунікою та нікудишнім плащем з грубого сукна; ані не дивує, що вона взагалі не вживала взуття. Навіть її постійний піст, в кожну пору року, не є чимось надзвичайним, ані те, що використовувала маленьку постіль без м"ягкості.
За ці умертвління бо не заслуговувала б, мабуть, на особливі похвали, тому що також й інші, в її монастирі, практикували подібні покути.

[3192-3] (Про покутну власяницю святої Клари, її одяг та ліжко.)

[3194] 18. У постах, пізніше, була така строгість її стриманості, що ледве її статура могла б вижити з подібним мізерним харчуванням, якби її не підтримувала сила іншого гатунку.
Доки були при здоров"ї, справді, постилась на хлібі та воді піст більший та піст святого Мартина, єпископа, пробуючи тільки в неділю трошки вина, якщо було.
І захоплюйся, читачу, тим, чого зможеш наслідувати: в три дні кожної неділі, тобто в понеділок, середу та п"ятницю, підчас цих постів, утримувалась цілком від будь-якої їжі.
Так, один за другим, чергувались дні мізерного живлення та дні цілковитого утримання: як ніби вігілія досконалого посту відпочивала в святковий день на хлібі й воді.
Не може дивувати, що така суровість, утримувана довгий час, схилила Клару до хвороби, підточила сили, підірвала її статуру.
Отож дочки, благоговійні до святої матері, страждали за неї та докоряли зі слізьми ті щоденні смерті, яким добровільно вона піддавалась.

[3195] В кінці-кінців блаженний Франциск та єпископ Ассізі заборонили святій Кларі цей згубний триденний піст, наказуючи їй, аби не пройшов ані один день без спожиття принаймні однієї з половиною унції хліба.

[3196] І в той час, як зазвичай буває, що сильне фізичне терзання визиває як наслідок депресію духа, то взагалі іншим був наслідок, що сяяв у Кларі: в кожному своєму умертвленні утримувала радісний та спокійний вигляд, так що здавалось, що не відчувала або сміялась над потребами плоті.
З цього можна ясно зрозуміти, що переливалась на зовні свята розрада, якою було переповнене її єство: тому що бичам тіла відбирає будь-яку суровість любов серця.
  Допомога


"На лепеті новонароджених
та ще ненароджених дітей
Ти утвердив
свою могутність..."

Буду радий Вашим зауваженням, питанням, думкам.

Система Orphus

Відвідайте офіційну сторінку Провінції францисканців в Україні - www.ofm.org.uaCopyright 2007 бр.Патрик Оліх, францисканець :)