мова сайту UА

св. Йоан з Дуклі

Святий Йоан з Дуклі

Народився Йоан в місті Дукля, в Польщі, в 1414 році. Дукля – маленьке містечко в Карпатах, розміщене на старому угорському шляху, з усіх сторін оточене горами, покритими густим лісом. Сім'я його була середнього міщанського роду і, як всі сім'ї такого роду в тому часі, відзначались побожністю та святістю. Найбільш ймовірно, що здобув підставову освіту в рідному місті. Вже з молодих років Йоан проявляв зацікавлення життям для Бога. Йдучи за голосом серця, стає пустельником, проводячи самотнє життя на горах Засьпіт і Цергова. Там він мав достатньо часу для молитви, роздумувань, покути. Життя в такий спосіб вимагало також немалого фізичного труду та витривалості. Жив на пустельні Йоан до 1430 року.

В цьому році Йоан залишає пустельню і вступає в Орден Братів Менших, до гілки званої францисканцями конвентуальними. Власне францисканці конвентуальні мали великий вплив на релігійне життя теренів Карпат, тому, мабуть, Йоан вибирає власне їх, вступаючи до них в монастир в місті Кросно. Досить швидко побожність та знання Йоана з Дуклі звернули на нього увагу наставників. Кілька разів його було обрано наставником великих монастирів. Був знаним сповідником, проповідником. Дякуючи знайомості польської, німецької та української мов, міг донести слова Євангелії до людей різних національностей.

Певний період Йоан з Дуклі був наставником всіх монастирів францисканців конвентуальних Русі. Центр францисканської Руської Кустоді знаходився в Львові, де Йоан проводить більшість свого життя. Хоча за його дари та життя він тішився пошаною та любов'ю, однак Йоан прагнув служити Богу ще досконаліше, хотів ще більше посвятити своє життя на славу Бога. Слова заохочення святого Франциска Ассізького: "Зачнімо служити Господу, бо до цього часу ми нічого не вчинили", знайшли в ньому відгук.

В цьому часі на Заході розвивається друга гілка Францисканського Ордену – францисканці обсерванти. Свій бурхливий розвиток вони завдячують діяльності святого Иоана з Капестрано та святого Бернардина зі Сієни. В 1453 році святий Йоан з Капестрано прибуває до Польщі і там повстає перший монастир францисканців обсервантів. Їхній храм за покровителя мав святого Бернардина зі Сієни, тому пізніше засвоїлась народна назва обсервантів – бернардини. До Львова обсерванти прибули в 1460 році і їм було побудовано храм під покровительством святого Бернардина зі Сієни та святого Андрія Апостола. Відрізнялись обсерванти своїм більш суровішим уставом та убогим життям. Йоан з Дуклі побачив у обсервантів можливість ще більше посвятитись покуті.

- 1 -

  • На фото ­ храм св.Йоана з Дуклі в Житомирі,в якому працюють францисканці.
  • Історію храму в Житомирі, дедикованого цьому святому, знайдете в розділі «в Україні».
  • В розділі «Ордени в Україні» ви знайдете інформацію про Провінцію, парафії та священиків, котрі в них працюють.
  • Всі ілюстрації на сайті (в тексті, в оформленні), зібрані разом в розділі «Різне > Ілюстрації».

Текст біля малюнків взято із молитв та гімнів святого Франциска. Вчитайтесь в них. Святий писав їх, споглядаючи на навколишній світ та віднаходячи в ньому руку Творця.

Святий Йоан з Дуклі

Святий Йоан з Дуклі
Система Orphus

· На початок · Особистості · св. Франциск · св. Клара · св. Йоан з Дуклі · бл. Йоан Дунс Шкот ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

якщо хочеш взнати більше -
напиши францисканцям