мова сайту

Легенди

Історії про святого Франциска та тварин

Історії про св.Франциска з Ассізі (1182-1226), які тут подаємо, були написані Томою Челанським у 13-ому сторіччі і розповідають про взаємовідношення між святим і навколишнім тваринним світом.

(за своє зворушливе і дбайливе ставлення до всього живого св. Франциск є заступником екології й екологів.)

Св. Франциск проповідує птахам

Франциск і його товариші їхали через долину Сполетто, біля міста Беванья. Франциск побачив велику кількість птахів усіх різновидів: голубів, ворон і багато інших. Франциск залишив своїх друзів на шляху і підійшов до птахів. Він привітав їх і думав, що вони злетять у повітря, але птахи не рухалися. Він сказав їм: "Мої брати і сестри птахи. Ви повинні хвалити свого Творця і завжди любити Його: Він дав вам пір'я для одягу, крила, щоб літати, і все необхідне. Саме Бог зробив вас шляхетними серед інших істот і дозволив вам літати в чистім повітрі. Ви одержуєте керівництво Бога і його захист".

Птахи розкрили свої крила і почали витягати свої шиї до Франциска, чудесним способом хвалячи Бога, відповідно до їх природи. Тоді Франциск благословив їх, і вони відлетіли. Пізніше Франциск задавався питанням, чому він раніш не проповідував птахам. З того дня Франциск закликав усіх птахів, рептилій і тварин хвалити і любити свого Творця.

Св. Франциск, Кролик і Риба

Один раз брат приніс кролика, що попався в капкан, до св. Франциска. Франциск порадив кроликові бути обережнішим і відпустив його в ліс. Кролик повернувся і стрибнув на коліна до святого. Тоді Франциск відніс його в ліс, але кролик знову повернувся. Святий попросив своїх братів віднести його далеко в ліс, щоб той не міг більше повернутись. Так і сталося.

Також риби, відповідно до легенди, корилися Франциску. Усякий раз, коли риба була зловлена, він повертав її у воду і попереджав, щоб вона більш не була піймана. Кілька разів риби затримувалися біля човна, на якому проповідував святий, і не відпливали, поки Франциск не дозволяв їм.

Св. Франциск і вовк

Це найвідоміша історія про те, як святий приручив вовка, що тероризував людей містечка Ґуббіо. У той час, як Франциск був у тім місті, він довідався, що в околицях з'явився дуже злий і голодний вовк. Він нападав і їв не тільки тварин, але й людей. Святий пошкодував людей і вирішив вийти на зустріч до вовка. Трохи селян супроводжували святого поза міськими стінами. Але через якийсь час селяни упали духом і сказали, що не будуть йти далі.

Раптово Франциск і його товариші побачили вовка, що вибіг з лісу, злобливо скалячи на них свої зуби. Франциск зробив хресне знамення і вовк зупинився і перестав скалити свої зуби.

Святий пояснив істоті, щоб він більше не тероризував людей в Ґуббіо. "Брат Вовк, - сказав Франциск, - я хочу, щоб ти жив у мирі з людьми. Вони більше не будуть тебе торкати, і ти не повинний їм більше шкодити".

Вовк показав свою згоду, киваючи головою. Як підтвердження обіцянки святий подав свою руку вовку, а той подав йому свою лапу. Тоді Франциск попросив, щоб вовк дав обіцянку перед городянами. Вовк лагідно пішов за Франциском в місто.

Коли вони прийшли в місто, Франциск у своїй промові запропонував городянам мир від імені вовка. Вони у свою чергу обіцяли годувати вовка. Тоді Франциск попросив вовка ще раз перед усіма підтвердити договір. І той подав свою лапу в руку Франциска.

З того дня люди зберігали договір. Коли ж вовк умер від старості, усі були засмучені.

Художники часто зображують Франциска в оточенні тварин, птахів і квітів, начебто вони усі становлять одну щасливу родину.

- -

  • На фото ­ храм св.Йоана з Дуклі в м. Житомирі,в якому працюють францисканці.
  • Молитви та гімни були написані самим святим. Літературний талант і витончений смак передались йому від матері. Надхненням для гімнів став Творець і все Ним створене.
  • Легенди - це історії, які не мають точного підтверждення. Однак вони добре передають саму особистість святого, його взаємозв'язок із живим світом.
  • З приводу своєї надзвичайної прив'язаності до всього живого, св. Франциск являється покровителем екології і екологів.

Текст біля малюнків взято із молитв та гімнів святого Франциска. Вчитайтесь в них. Святий писав їх, контемплюючи навколишній світ та віднаходячи в ньому руку Творця.

Проповідь птахам

Святий проповідує птахам.


Система Orphus

· На початок · Особистості · св. Франциск · Легенди · Молитви і гімни ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

якщо бажаєш взнати більше -
напиши францисканцю