мова сайту U A

бл.Йоан Дунс Шкот (Шотландець)

Дата народження блаженного, як і багато інших біографічних даних, точно не встановлено. Де-які дослідники вважали його за учня Олександра з Хал (Hales), що помер в 1245 році, тобто сам Дунс помер би в 1294 р. Інші твердили, що датою народження є 1274 р., але коли було встановлено рік смерті - 1308 - то ця дата була відкинута.

Врешті було відкрито дату рукоположення в сан священика - 17 березня 1291 року. Так як допустимий мінімум для їх отримання був вік 25 років, то Йоан Дунс Шкот народився в 1266-1265 р., якщо став священиком в 25-26 років.

Місце народження: різні вчені називали Дунса англійцем, ірландцем або шотландцем. Приставка "Шкот" мала би вказувати на його шотландське походження. Але іноді Великою Шотландією називали Ірландію, а сьогоднішню Шотландію називали Меншою Шотландією. Документи того часу, однак, вказують, що у той час термін "Шкот" відносився до терену актуальної Шотландії.

Але в якому місцевості він прийшов на світ? В Шотландії є маленьке містечко, що називається Дунс, звідси висновок, що Йоан походить саме звідти. Але в 1929 р. було опубліковано документ, котрий стверджував, що Доктор народився в Літтелден (Littealdean) біля міста Мекстон (Maxton), у графстві Роксбург (Roxburgh). Ця думка переважала довгий час, однак на сьогоднішній день вважається, що запис в реєстрі, звідки було взято цю інформацію, помилковий і повинен уступити свідоцтву багатьох кодексів, але говорять про Йоана Шотландця з Дунс.

Йоан був прийнятий до францисканського Ордену в 1280 р. своїм дядьком - братом Іллею Дунсом, який виконував тоді функцію Хранителя (Кустода) шотландської Кустодії. На початку навчався в колегіумах Ордену в краю, в 1291-1293 рр. вивчав філософію та богослов"я в університетах Шотландії та Англії, особливо в Оксфорді, де навчався під керівництвом Вільгельма з Вер (Ware). Посланий в парижський університет, знаходиться під керівництвом Ґонзалвуса Іспанця (Gonsalvus Hispanus). Коментував "Сентенції" Петра Ломбарда в Кембрідж в роках 1297-1300. Коментував їх також в роках 1300-1301 в Оксфорді. Але на Генеральній Капітулі Ордену в 1302 р. його покликано навчати в університет у Парижі.

Наукова діяльність була перервана десь 25-28 червня 1303 року, коли Йоан відмовився підписувати петицію французького короля Філіпа Прекрасного, який апелював до Вселенського Собору проти папи римського Боніфатія VIII. За таку позицію викладача змушено покинути кафедру. Він повертається в Оксфорд і там продовжує викладання один рік. 18 квітня 1304 року папа римський Бенедикт ХІ відкликав декрет, яким позбавляв парижський університет права давати наукові ступені, а наприкінці того ж року в університет повретається Йоан Дунс. 18 листопада 1304 року Генерал Ордену, його давній вчитель, Ґонзалвус Іспанець, висилає до настоятеля французької Провінції Ордену лист, в якому представляє Йоана Дунса як кандидата наступінь докторату і характеризує його такими словами: "Довіряю Вашій ласкавості нашого найдорожчого брата в Христі, отця Йоана Шотландця, гідне життя, знатне знання, дуже витончений розум та інші прекрасні переваги якого добре мені відомі, частково дякуючи довгому перебуванню з ним, а частково дякуючи широкому розголосу, якого набрало його ім"я".

Наступного вже року Йоан отримує ступінь доктора, а в 1306-1307 рр. викладає як magister regens. Під кінець 1307 року його переносять до Кельну, де навчав як lector principalis.

- 1 -

  • Опис життя св.Франциска, розміщений на цьому сайті, короткий і неповний. Тут викладені лише самі основні факти. Про святого написано багато книг, котрі повніше розкривають цю особистість та його путь до Бога.
  • Історію про святого Франциска і Клару можна прочитати в розділі «св.Клара».
Блаженний Йоан Дунс Шкот

Блаженний Йоан Дунс Шкот OFM

Дунс

Зображення блаженного Йоана Дунса


Система Orphus


· На початок · св. Франциск · св. Клара · св. Йоан з Дуклі · · бл. Йоан Дунс Шкот ·

сайт посвячений 10-й річниці освячення храму в м. Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

напиши францисканцям -
брат Патрик