мова сайту U А site version ENG

св.Клара з Ассізі

Спочатку Орден не мав ніякого Статуту, відповідно до якого повинен жити, крім коротких настанов св.Франциска. Ці настанови полягали в де-кількох цитатах Святого Писання. Пізніше, до 1216 року, Інокентій ІІІ дає усне затвердження так званого "Привілею убогості", що забезпечує сестрам назавжди францисканську лінію життя без власності, "без нічого власного" - sine proprio, як небесні птахи, що живуть з доброти Небесного Отця (Мт. 6, 26нн).

Приблизно в 1219 р., підчас відсутності св.Франциска, Кардинал Уголіно, опікун Ордену (пізніше він став Папою Римським Григорієм ІX) склав письмовий Устав для Бідних Дам, беручи за основу правило св. Бенедикта і додаючи деякі пункти. Воно було схвалено Гонорієм ІІІ, 9 грудня 1219 року.

Клара цілком відмовилася від усього майна, хоча Уголіно вважав це непрактичним для живучих відокремлено жінок. Коли в 1228 кардинал прибув в Ассізі, він відвідав св.Клару в Сан Дам'яно і запропонував їй відмовитися від бідності, але Клара твердо наполягала на своєму. Григорій подумав, що відмовлення було зв'язано з порушенням клятви суворої бідності. Тоді він запропонував звільнити її від даної обітниці. На що вона відповіла: "Святий Отче, я прагну прощення моїх гріхів, і не бажаю бути звільненої від клятви Ісусу Христу".

17 вересня 1228 р. Привілей убогості був затверджений письмово Григорієм ІХ, копія документу зберігається в архіві храму Санта Кяра (Santa Chiara) в Ассізі.

Після смерті Григорія ІX Клара змушена була боротися за принцип абсолютної бідності. Нарешті - за два дні перед смертю Клари - Папа Римський Інокентій ІV, при повторному запиті святої, затвердив Устав (9 серпня 1253 р.). Текст Уставу знайдуть в опломбованій шкатулці в плащі Клари в 1893 р., при відкритті гробу святої настоятильнецею сестрою Кларою Матильдою Россі. "Устав святої Клари" 1253 року або краще "Форма життя Ордену Убогих Сестер" Сан Дам'яно, являється пунктом прибуття довгої серії "експериментів", через які пройшла спільнота Сан Дам'яно на протязі десятиліть. Вони вийшли переможцями з цього випробування, не зважаючи на зовнішній тиск людей, котрі бажали полегшити абсолютну убогість - особисту та колективну - ядро Уставу та первісний фундамент братерства, закладений святим Франциском. Двадцять сім років пройшло після смерті святого з Ассізі, але його духовні дочки залишились вірними його навчанню. Папа Римський в буллі затвердження Уставу святої Клари (Solet annuere) називає цей Устав "формою життя і способом єдності та найвищої убогості, що блаженний ваш отець Франциск вам довірив усно і письмово для їх дотримування". Центром Уставу є шостий розділ під титулом "Обіцянки блаженного Франциска і не мати власності" (поділ на розділи та титули Уставу були зроблені пізніше і відсутні в оригінальному тексті), де Клара цитує Устав Першого Ордену, підкреслюючи в особливий спосіб цінність убогості.
На даний час, окрім Уставу святої Клари, розповсюджений інший Устав, затверджений Папою Урбаном ІV 18 жовтня 1263 року, який часто називають Другим Уставом. Цей Устав мав за ціль об'єднати всі Устави, які повстали до того часу, і об'єднати також всі монастирі, які визнавали Клару за приклад форми життя.

Достоменно не відомо, однак можна думати, що св.Клара ніколи не залишала границі Сан Дам'яно. Нам відомо не дуже багато деталей з її життя. Ми знаємо, що вона була прикладом бідності, смиренності і була дуже віддана Пресвятий Евхаристії. Вона завжди допомагала і підтримувала св.Франциска. Коли взнала, що брати віддали своє життя за віру в Мароко, вона бажає також вирушити на місії серед не-християн. Але не такою була її місія. Двадцять вісім років свого життя Клара провели в ліжку, зможена хворобами. Але, навіть в такому стражданні, вона повторювала: "Відколи я пізнала благодать мого Господа Ісуса Христа через його слугу Франциска, жодна трудність не була мені незносною, жодна покута тягарем, жодна хвороба важкою".

Коли св.Франциск осліп і востаннє прибув у Сан Дам'яно, св.Клара оселила його в невеликій хатині в маслиновому гаї, де він і довершив свій знаменитий "Гімн брату Сонцю" (Пісня створінь). Після його смерті, процесія, що супроводжувала святого, зупинилася в Сан Дам'яно, щоб Клара й інші сестри змогли попрощатися з Франциском.

Коли св.Клара відчула наближення своєї смерті, вона зібрала своє співтовариство біля себе і призвала завзято продовжувати дотримання євангеличної бідності. Своє останнє Причастя св.Клара одержала з рук Кардинала Раїнальдо. На світанку 11 серпня 1253 року свята Клара, засновниця Ордену Бідних Дам, відійшла з цього світу. На похорон святої в Сан Да'мяно прибув сам Папа Римський. Її останніми словами були слова молитви-подяки: "Дякую Тобі, що мене створив і мене любив, як батько любить свого маленького сина".

Тіло св.Клари було поміщено в церкві Сан Джорджіо. 26 вересня 1255 року Клара була канонізована (залучена до лику святих) Олександром ІV.

3 жовтня 1260 р. останки Клари були поховані в землю під центральним вівтарем нової базиліки святої Клари. Тоді ж сестри клариски залишили монастир Сан Дам'яно і переселились в місто, біля базиліки святої засновниці. Могила Клари була знайдена в 1850 р. 23 вересня труна була викопана і розкрита, а 29 вересня 1872 р. реліквії святої були передані Архієпископом Печчі, майбутнім Папою Римським Леоном XІІІ, у святиню Санта Къяра, де і зараз їх можна побачити.

  • На фото ­ храм св.Йонна з Дуклі в Житомирі,в якому працюють францисканці.
  • Життя двох великих святих - св.Клари та св.Франциска, це два зв'язаних Богом людських існування. Щоб зрозуміти життя Клари - треба знати історію Франциска. Прочитайте про них обох, щоб зуміти побачити велич духа цих людей.
  • В разділі «св.Франциск» можна знайти молитви, написані святим, а також легенди про його життя.
  • Всі ілюстрації на сайті (в тексті, в оформленні), зібрані разом в розділі «Різне > Ілюстрації».
Ряса святої Клари

Ряса святої Клари, яка зберігаєтся в базиліці.Система Orphus

· На початок · св. Франциск · св. Клара · св. Йоан з Дуклі · бл. Йоан Дунс Шкот ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

якщо хочеш взнати більше чи отримати відповідь на свої запитання -
напиши францисканцям