мова сайту site version ENG

Другий Орден

Убогі Клари

Другий францисканський Орден має інші назви - Убогі Дами, Сестри св.Клари, II Орден св.Франциска чи просто Клариски.

Початки в Сан Дам'яно

В великому францисканському русі тринадцятого століття велику роль грав жіночий Орден, котрий був заснований в Сан Дам'яно, Ассізі. Коли св.Клара в 1212 році, за порадою св.Франциска усамітнилась в монастирі Сан Дам'яно, вона в недовгому часі була оточена численими дамами, жінками, притягненими святістю та прикладом її життя. Серед тих, хто першими доєдналися до неї, були її сестра Агнеса, її мати, тітка та племінниця. Так було сформовано ядро нового Ордену.

Устав Уголіно

В 1217 р. відбулися події, котрі стали важливими в розвитку нової спільноти. В цьому році Уголіно, кардинал – єпископ Остії, був призначений у Тосканії Апостольським делегатом. Він дуже прив'язався до Франциска і незабаром став його довіреною особою і радником у всіх справах, що стосувалися ІІ Ордену. Що стосується способу життя жінок, що наслідували приклад спільноти Сан Дам'яно, мається свідоцтво Жака з Вітрі з 1216 р. і листи від кардинала Уголіно Папі Гонорієві ІІІ з 1218 р.

Уголіно пише, що багато жінок відмовилися від світу і бажали установити монастирі, де вони жили б у повній бідності без майна, крім цих будинків.

Приблизно в 1219 р. Уголіно склав Устав для цих жінок, беручи за основу Устав св.Бенедикта, однак у ньому немає виразного елементу францисканства. Першим прийняв цей Устав монастир Монтічелло біля Флоренції (1219). Незабаром Устав був прийнятий монастирями в Перуджії, Сієні, Гатаджолі. Устав піддавався модифікаціям Інокентія ІV в 1247 р., Урбана ІV в 1263. Ідеал бідності Франциска знайшов своє вираження в Уставі, підтвердження якого св. Клара отримала в 1253 році.

Латеранский Собор установив декретом, що нові Ордени повинні підкоряться Уставам, затвердженим до цього Собору.

Після смерті св.Франциска й ріднесення Уголіно до папського престолу як Грегорія ІX (1227), були представлені деякі зміни в практичному напрямку життя ченців. Римський папа запропонував дарувати майно жіночому монастиреві Сан Дам'яно, але св.Клара твердо відмовилася від пропозиції. Вона подала прохання про те, щоб їй дозволили продовжувати жити в дусі св. Франциска, в повній убогості, віддаючись в руки Божому Провидінню.

У відповідь на цей запит Григорій надав їй привілей найбільш високої бідності (17 вересня 1228). Жіночі монастирі Перуджії і Флоренції пішли за прикладом Сан Дам'яно. Інші жіночі монастирі продовжували користуватися майном, згідно з Уставом кард. Уголіно.

- 1 -

  • На фото ­ храм св.Йоана з Дуклі в Житомирі,в якому працюють францисканці.
  • В розділах про Ордени знаходяться статистичні данні про них, кількість членів, території, де вони розповсюджені.
  • Про засновника Орденів ­ св.Франциска, а також про св.Клару, читайте в розділі «Особистості»
  • Всі ілюстрації на сайті (в тексті, в оформленні) зібрані разом в розділі «Різне > Ілюстрації».

Текст біля малюнків взято із молитв та гімнів святого Франциска. Вчитайтесь в них. Святий писав їх, контемплюючи навколишній світ та віднаходячи в ньому руку Творця.


Система Orphus


· На початок · Походження Орденів · Перший Орден · Другий Орден · Третій Орден ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

хочеш взнати більше -
напиши францисканцям