мова сайту site version ENG

Хронологія францисканства

Францисканська хронологія (ХІІ-ХІV віки)

1181, літо
 або осінь (?)
- в Ассізі народжується майбутній засновник Ордену Менших Братів. Охрещений яко Джованні, син П'єтро ді Бернардоне, та батько називає його Франческо - Франциск.
1193
(або 1194)
- народження святої Клари.
1198, 8 січня - Лотарій з роду ді Сеньї (Lotario di Segni) був обраний Папою Римським і приймає ім"я Іннокентія ІІІ.
1198, весна - жителі Ассізі нападають на замок, символ імператорської влади, і нищать його.
1199-1200 - вибухає громадянська війна між боргезійним прошарком та знаттю. Сім'ї Клари та брата Леонарда утікають до Перуджії. Можливо, що Франциск перший раз випробовує свою сміливість у військовому житті.
1202, листопад - війна між Перуджією (куди втекла велика частина асизької знаті) та Ассізі. Військо Ассізі переможене у битві при Коллєстрада (Collestrada).
1202-1203 - Франциск серед полонених і залишається у Перуджії, у в'язниці, один рік. Його визволюють з приводу слабкого здоров'я.
1204 - довга хвороба Франциска.
1204, кінець року або початок 1205 - Франциск рішається податись до Пулії, аби воювати на боці Ґвалтієро ді Бріенне (Gualtiero di Brienne). Але в містечку Сполето бачить дивовижний сон, який змінює його плани і змушує повернутись в рідне місто. Розпочинається поступовий процес навернення до Бога.

1205, червень - Ґвалтієро ді Бріенне помирає. Франциск бере участь в останньому святі з друзями.
    - дата невідома - зустрівши прокаженого, Франциск сходить з коня, подає милостиню та цілує його.
1205, осінь
     або кінець року
- молитва в Сан Дам"яно перед Розп"яттям, з якого чує голос Христа. Конфлікт з батьком. Перебування в укритті в Сан Дам"яно. Ув"язнений власним батьком і звільнений пізніше матір"ю.
1206, січень
      або лютий
- викликаний на суд до єпископа Ассізі, відрікається від спадку і навіть від вдягненої одежі, аби бути вільним називати Бога своїм отцем.
1206, весна - працює на кухні в одному монастирі; допомагає і живе з прокаженими.
1206, літо (липень) - повертається до Ассізі, одягає рясу пустельника і починає відбудову каплички Сан Дам"яно, жебрачи каміння у місті.
1206, літо
    аж до лютого 1208
- закінчує відновлення церкви Сан Дам"яно, опісля береться за відбудову інших капличок: Сан П"єтро та Порціунколя.
1208, 24 лютого - свято св.Матія. Слухаючи Євангеліє, залишається враженим словами Христа, сказаними до апостолів, коли посилав тих у світ. Здіймає пустельницьку рясу і привдягає убогу туніку, підперезується шнурком і босий розпочинає проповідувати покаяння.
1208, 16 квітня - Бернард ді Квінтаваллє (Bernardo di Quintavalle) та П"єтро Каттані (Pietro Cattani) просять Франциска розділити його спосіб життя і доєднуються до нього.
23 квітня - в Порціунколі, де вони знайшли пристанок, до них приєднується брат Егідій (Egidio).
1208, весна - перша місійна діяльність: Егідій та Франциск вдаються до міста Марка ді Анкона; двоє інших йдуть в протилежному напрямку.
1208, літо - до їхньої групи доєднуються інших троє братів, серед них Филип Лонґо (Filippo Longo).
1208, осінь або зима - другі місії: відвідують Поджо Бустоне (в долині Рієті). Доєднується ще один брат. Франциск висилає всіх по двоє на чотири сторони світу - третя місія.
1209, початок - всі восьмеро братів повертаються в Ассізі; до них пристають ще четверо братів.
1209, весна
     (або 1210?)
- Франциск вирішує просити в Церкви затвердження для свого способу життя. Пише короткий Устав і просить про затвердження в Папи Іннокентія ІІІ. Папа затверджує Устав і  довіряє їм проповідування покаяння. Після повернення, мешкають в убогій хижині в містечку Рівоторто.
1209, вересень - неподалік проїжджає імператор Оттавій ІV.
1209-1210 - змушені залишити хатину, переселяються до Порціунколи, просячи дозволу, тому що каплиця була власністю монастиря Сан Бенедетто в Субазіо. Таким чином Порціункола або інакше церква Святої Марії Ангельської стає церквою-матір"ю Ордену.
1209-1210 (?) - можливий початок Третього Ордену - Світських францисканців.
1211, літо (?) - Франциск має намір проповідувати Євангеліє в Сирії, але противний вітер відганяє човен до берегів Далматії. Побачивши, що не такою була воля Божа, повертається назад, сівши таємно на човен до Анкони.
1212, 18-19 березня
 (або 28 березня 1211)
- в ніч після Пальмової (Вербної) Неділі, Франциск в каплиці Святої Марії Ангельської приймає Клару і привдягає її у монашу рясу. Клара живе кілька тижнів в бенедиктинському монастирі Сан Паоло в Бастії, потім змушена перебратись в монастир Сант"Анджело в Панцо (недалеко Ассізі). Пізніше Франциск установлює її помешкання біля каплиці Сан Дам"яно, де вона й буде жити до кінця свого земного життя.
1212 - можлива подорож до Риму для зустрічі з Папою Іннокентієм ІІІ, аби поінформувати його про розвиток Ордену. Зустріч з Джакоміною дей Сеттесолі.
1213, 8 травня
- в містечку Сан Лео граф Орландо ді К"юзі жертвує Францискові гору Ла Верна.
1213-1214
   (або 1214-1215)
- Франциск вирушує до Іспанії, надіючись дістатись до Мароко для проповідування Євангелії. Але хвороба змушує його повернутись до Порціунколі, де приймає до Ордену численну групу зі знаті та вчених, між ними і  Тому з Челяно (Tommaso da Celano), майбутнього біографа святого.
1215, листопад - Франциск подорожує до Риму і бере участь в ІV Латеранському Соборі. Можлива зустріч зі святим Домініком (засновником Ордену Проповідників).
1216, 16 липня - в Перуджії помирає Папа Іннокентій ІІІ. Після двох днів обрано його наступника - кардинала Ченчо Савеллі (Cencio Savelli), який обирає собі ім"я Гонорія ІІІ. Джакомо да Вітрі (Giacomo da Vitry) дає свідоцтво про ці дні у своїх листах до друзів в Лотарингії.
1217, 5 травня - Генеральний Капітул в Порціунколі. Постановлюються перші місії поза Альпи та поза море. Егідій  подорожує до Тунізії, Ілля - в Сирію, Франциск вдається до Франції. У Флоренції кардинал Уголіно, який був папським легатом в Тосканії і Ломбардії, переконує його залишитись в Італії.
1218, 11 червня - Гонорій ІІІ публікує буллу "Cum dilecti", в якій запевнює повну відповідність нового Ордену католицизму.
1219, 26 травня - Капітул на Зіслання Святого Духа. Постановлюються нові місії в Германію, Францію, Угорщину, Іспанію та Мароко.
1219, 24 червня - Франциск сідає на корабель в Анконі, щоб плисти до Акрі, і потім до Дам"єтти, де військо хрестоносців билося з мусульманами.
1219, 5 листопада - Дам"єта здобута хрестоносцями. Франциск, незадоволений надуживаннями та поведінкою війська, повертається в Сирію.
1220, січень - п"ятеро братів, висланих в Мароко, зазнають мученицької смерті з рук мусульман. Приклад мучеництва цих п"ятьох протомучеників Ордену надихне святого Антонія з Падуї вступити до Ордену францисканців
1220, початок - Франциск перебуває в Акрі. Можливе відвідування Святих місць.
1220, весна
     або літо (?)
- повернення в Італію: разом з П"єтро Каттані, Іллею та Чезаріо да Спіра (Cesario da Spira) прибуває до Венеції, відвідує Папу і отримує кардинала Уголіно яко протектора (опікуна) Ордену.
1220, лютий-березень - Джакомо да Вітрі в своєму листі з Дам"єтти говорить про відвідини Франциском хрестоноського війська і про візит до султана.
1220 - Франциск відрікається від керуванням Ордену і номінує вікарієм П"єтро Каттані.
1220, 22 вересня - Гонорій ІІІ буллою "Cum secundum" робить обов"язковим новіціат (час випробування)
1220-1221 - Джакомо з Вітрі в своїй праці "Західна історія" посвячує значну частину новому Ордену менших братів.
1221, 10 березня - помирає П"єтро Каттані.
1221, 30 травня - Генеральний Капітул, відомий під назвою "Рогіжок" (Stuoie). Номінація брата Іллі на вікарія. Затверджено текст Уставу (відомого як Незатверджений Устав). Вирішується нова місія в Германію  під керівництвом Чезаріо зі Спіри. В ній беруть участь Тома з Челяно та Джордано з Джано (Giordano da Giano), який напише її хроніку.
1221 - -Гонорій ІІІ затверджує "Memoriale propositi" - перший устав Ордену Покутників святого Франциска (пізніше названий Францисканським Орденом Світських - Третій Орден).
1221-1222 - Франциск проповідує в центрально-південних районах Італії.
1222, 15 серпня - Франциск проповідує в Болонії, де знаходився відомий університетський центр, порушуючи як вчених, так і простих людей.
1223, початок - Франциск усамітнюється в Фонте Коломбо з братом Леоном та братом Боніццо, аби зредагувати новий Устав, коротший. 11 червня Устав розглядається на генеральному Капітулі і пізніше подається на затвердження Папі Гонорію ІІІ.
1223, 29 листопада - Папа Гонорій ІІІ буллою "Solet annuere" затверджує Устав Ордену Менших Братів.
1223, 24-25 грудня - Різдвяна ніч в Греччіо - перший вертеп.
1224, 2 червня - на Генеральному Капітулі вирішується нова місія в Англію.
кінець червня -
    початок серпня
- у Фоліньйо брат Ілля має об"явлення, що Франциск має ще тільки два роки життя.
1224, 15 серпня -
    29 вересня
- підчас посту на честь святого Михаїла Архангела на горі Ла Верна, правдоподібно 14 або 15 вересня, Франциск має візію розп"ятого Серафима і отримує стигмати Пасії Господньої (рани на руках, ногах та боці, які мав Ісус після розп"яття).
1224, 10 вересня - дев"ятеро братів прибувають в Англію, в Довер (Dover).
1224, жовтень або
   початок листопада
 - Франциск повертається до Порціунколи, проповідуючи в різних містечках.
1224-1225, від грудня
   до лютого
- пересуваючись на ослі, Франциск подорожує, проповідуючи на території провінцій Умбрії та Марке.
1225, березень - Франциск відвідує святу Клару в Сан Дам"яно, де залишається на де-який час з приводу погіршення хвороби очей. Під тиском брата Іллі починає лікуватись, але намарно.
1225,
   квітень - травень
- перебуваючи ще в Сан Дам"яно, піддається медичному втручанню, але безрезультатно. Однієї ночі отримує обіцянку вічного життя. Слідуючого ранку пише Пісню створінь (Найвищий, Всемогутній).
1225, червень - додає до Пісні створінь стовпчик про пробачення і добивається примирення поміж єпископом та властями Ассізі. Отримавши лист від кардинала Уголіно, подорожує до Реатинської долини.
1225, початок липня -
    6 лютого
- в містечку Рієті Франциск був прийнятий кардиналом Уголіно та папським двором. Перебуває певен час у Фонте Коломбо, де піддається терапії із-за хвороби очей. В липні-серпні лікар використовує припікання скронь для лікування.
Подорожує до Сан Фабіано, де його оглядають інші лікарі. Випробовують інші методи лікування, але безуспішно.
1226, квітень - перебування в Сієні для лікування. Там диктує короткий Заповіт: Малий Сієнський Заповіт. Мешкає певен час в пустельні  Челлє ді Кортона (Celle di Cortona), де, мабуть, диктує Заповіт.
1226, липень - серпень - в найбільш спекотний період перебуває в містечку Баньяра (Bagnara), в горах, неподалеку Ночери (Nocera).
1226, кінець серпня -
   початок вересня
- з огляду на погіршення стану здоров"я, Франциска переносять в палац єпископа Ассізі. Єпископ Уґо відбуває паломництво до Монте Ґарґано.
1226, вересень - відчуваючи близьку смерть, Франциск просить перенести його до Порціунколи. По дорозі затримується, щоб поблагословити своє рідне місто.
1226, 3 жовтня - після того, як поблагословив своїх синів, молячись Франциск переходить із земного життя до вічності на голій землі, вечором 3 жовтня, у суботу. Вістка швидко розходиться і натовп прибуває для того, щоб побачити стигмати на тілі Франциска.
1226, 4 жовтня
- на слідуючий день, в неділю, тіло переноситься з Порціунколи до Ассізі, затримуючись в Сан Дам"яно, щоб бути похованим в церкві Сан Джорджо (San Giorgio). Брат Ілля, вікарій Ордену, пише лист всьому Ордену, оповіщаючи про смерть Засновника.
1227, 19 березня
- кардинала Уголіно, після смерті Гонорія ІІІ, обрано Папою Римським з ім"ям Григорій ІХ.
1227, 30 травня
- на генеральному Капітулі в Ассізі обрано генерального міністра - брата Джованні Паренті (Giovanni Parenti).
1228, 29 квітня
- Григорій ІХ в буллі "Recolentes" взиває до пожертвувань для будови базиліки на честь Франциска.
1228, 16 липня
- Григорій ІХ в Ассізі канонізує (оголошує святим) Франциска. Три дні пізніше публікується булла "Mira circa nos" про запис Франциска з Ассізі до грона святих та про установлення урочистості для всієї Церкви на честь нового святого в дню 4 жовтня.
1228-1229
- Тома з Челяно пише "Перше житіє" - біографію святого Франциска.
1230, 25 березня
- перенесення останків Франциска з церкви Сан Джорджо в нововибудовану базиліку, посвячену йому.
1230, 28 вересня
- Григорій ІХ буллою "Quo elongati" розвіює сумніви щодо інтерпретації Уставу та Заповіту св.Франциска, представлені братами.
1232
- на генеральному Капітулі позбавлено уряду Джованні Паренті та доручено керування брату Іллі.
1233
- час "Алілуя".
1239, 15 травня
- підчас Капітулу в Римі, у присутності Григорія ІХ, брата Іллю позбавлюється уряду і обирається брата Альберта з Пізи (Alberto da Pisa), після якого Орденом керуватиме англійський брат Аймон (fra Aimone, 1240) і ще пізніше брат Крешенціо з Єзі (Crescenzio da Jesi, 1243).
1244, 4 жовтня
- підчас Капітулу  в Генуї генеральний міністр звертається до всіх братів з проханням збирати, записувати і пересилати йому всі спомини та традиції, пов"язані зі святим Франциском.
1246, 11 серпня
- лист з Греччіо, яким де-котрі з товаришів Франциска передають генеральному міністру збірку своїх споминів.
1246-1247
- Тома з Челяно пише "Друге житіє" святого Франциска.
1252-1253
- Тома з Челяно закінчує "Трактат чудес".
1253, 9 серпня
- Іннокентій ІV затверджує своєю буллою Устав святої Клари.
1253, 11 серпня
- смерть святої Клари з Ассізі. В кінці того ж року розпочинається процес канонізації.
1255, серпень
- канонізація святої Клари.
1256
- за наказом Папи Олександра ІV публікується "Легенда святої Клари".
1258
- на Капітулі в Римі брат Джованні з Парми (обраний генеральним міністом в Ліоні в 1247 р.) усунуто, а на його місце обрано брата Бонавентуру з Баньйореджо (Bonaventura da Bagnoregio).
1258-1259
- Томмазо з Еклестон (Tommaso da Eccleston) пише історичний трактат "De adevntu fratrum minorum in Angliam".
1260
- розвивається рух "бичівників" (flagellanti).
Капітул в Нарбоні уповноважує Бонавентуру написати нове житіє святого Франциска.
1262
- Джордано з Джано (Giordano da Giano) закінчує написання "Хроніки".
1263
- Капітул в Пізі затверджує біографію святого Франциска, написану Бонавентурою, яка видається під назвою "Більша Легенда" (Leggenda maggiore).
1263, 18 жовтня
- Папа Урбан ІV затверджує, буллою "Beata Clara", Устав Ордену святої Клари.
1266
- на Капітулі в Парижі видається наказ знищення всіх попередніх Легенд та біографій.
1282-1287
- брат Салімбене (Salimbene) пише свою "Хроніку".
1289, 18 серпня
- Микола ІV затведжує буллою "Supra montem" Устав Ордену Братів Покаяння.
1305
- Убертіно з Казалє (Ubertino da Casale) завершує написання "Arbor vitae crucifixae".
1310
- єпископ Ассізі, брат Теобальд,  в своєму офіційному листі оголошує Індульгенцію Порціунколи.
1318
- опублікування "Speculum perfectionis".
1325-1330
- Анджело Кларено (Angelo Clareno) закінчує "Historia septem tribulationum".
1327-1340
- публікується збірка "Actus beati Francisci et sociorum eius".
друга половина ХІV ст.
- публікується "Хроніка ХХІV генеральних міністрів".
кінець ХІV ст.
- публікуються "Квіточки" (Fioretti).

Система Orphus

- 3 -

  • На фото ­ храм св.Йоана з Дуклі в м. Житомирі,в якому працюють францисканці.
  • В розділах про Ордени знаходяться статистичні данні про них, кількість членів, території, де вони розповсюджені.
  • Про засновника Орденів ­ св.Франциска, а також про св.Клар,у читайте в розділі «Особистості».
  • Всі ілюстрації на сайті (в тексті, в оформленні) зібрані разом в розділі «Різне > Ілюстрації».

Текст біля малюнків взято із молитв та гімнів святого Франциска. Вчитайтесь в них. Святий писав їх, контемплюючи навколишній світ та віднаходячи в ньому руку Творця.

· На початок · Походження Орденів · Перший Орден · Другий Орден · Третій Орден ·

сайт посвячується 10-й річниці освячення храму в м.Житомирі.

автор і виконавець:
Красічков Владислав

якщо бажаєш отримати відповідь на свої запитання -
напиши францисканцям